Cześć,

Dziś chciałbym przedstawić Wam moje zestawienie/porównanie dwóch środowisk programistycznych, dzięki którym możemy tworzyć aplikacje .NET – chodzi oczywiście o Visual Studio oraz nowym IDE firmy Jetbrains – Rider.

Z Visual Studio pracowałem od początku mojej kariery programistycznej i nie ukrywajmy, że jest to najbardziej popularne IDE, w którym programiści tworzą aplikacje z wykorzystaniem języka C#, F#, C++, itp.

VS

Nie mniej jednak bodajże w sierpniu mijającego roku firma Jetbrains (twórca środowiska deweloperskiego IntelliJ) postanowiła wyjść na przeciw nie tylko zwolennikom języka Java, ale również .NET wydając zupełnie nowe IDE – wspomniany na samym początku Rider. 

Rider

Kilka miesięcy temu w pracy postanowiłem przerzucić się na MAC’a. Jednym z głównych powodów była chęć poznania tego systemu. Nie ukrywam, że podjęcie decyzji przejścia na nowy system zajęło mi trochę czasu. Dopiero po przeczytaniu artykułu na blogu Damiana Antonowicza – Dlaczego przesiadłem się na Mac OS jako programista Xamarin?, który także na codzień jest programistą Xamarin utwierdził mnie w tym fakcie.

Początki wcale nie były takie trudne, ponieważ jest to dość intuicyjny system (nie bez powodu w Stanach najbardziej używany przez użytkowników). Oczywiście mnie jako dewelopera najbardziej interesowało realizowanie zadań projektowych.
No i wtedy już nie było tak kolorowo. Odkąd Microsoft stał się otwartą na świat platformą postanowił więc, że wyda wersję swojego popularnego IDE, także na system MAC nazywając je Visual Studio for MAC.
To co od razu rzuciło mi się w oczy, to oczywiście brak ReSharpera, a ja niestety bardzo przyzwyczaiłem się do pracy z tym o to narzędziem. Bardzo denerwowała mnie również wyszukiwarka. Nie mam pojęcia czemu wyszukiwarka w ogóle nie reagowała na skrót klawiszowy (do tej pory I don’t know). Kolejna sprawa to kolorowanie składni języka XAML. Jednym słowem MASAKRA. Jednolity kolor jednak utrudnia sprawę podczas wyszukiwania błędów. Intellisense także nie wywarł na mnie dobrego wrażenia. Może to kwestia parametrów komputera, choć nie uważam że mam jakiś lichy sprzęt, ale moim zdaniem działa zdecydowanie wolniej niż na Windowsie.

To oczywiście są moje odczucia i nie każdy musi się z nimi zgadzać.

(…), dlatego postanowiłem przetestować działanie Ridera i tu po dłuższej pracy z tym IDE jestem bardzo zadowolony. Wbudowany ReSharper, do wyboru trzy rodzaje kolorowania składni: „IntelliJejowa” – ta, z którą zżyci są Javowcy; „Visual Studiowa” oraz nowo-zaproponowana typowo dla Ridera, a także do wyboru trzy propozycje templatek ze skrótami klawiszowymi (identycznie zaproponowane tak jak w przypadku kolorowania składni). Poza tym moim zdaniem intellisense działa znacznie szybciej niż w Visual Studio for MAC.
I tu w sumie każdy powiedziałby NO TO SUPER, ale oczywiście zawsze musi być jakieś ALE i w tym przypadku również tak jest.

Po pierwsze chodzi oczywiście o… LICENCJĘ. Jetbrains oferuje 30-dniowego triala, a po nim zakup licencji, która swoje kosztuje – https://blog.jetbrains.com/dotnet/2017/05/03/rider-licensing-pricing/

Druga sprawa dotyczy programistów technologii Xamarin, tworzących cross-platformowe aplikacje mobilne. Niestety, na ten moment Rider nie posiada wbudowanego szablonu tworzenia tego typu projektów -.- i tu jedynym rozwiązaniem jest posiadanie zainstalowanego Visual Studio, ponieważ ten dostarcza Xamarin SDK (czego Rider nie robi, a jest niezbędny do tworzenia cross-platformowych mobile apps) oraz w przeciwieństwie do Ridera ma wbudowany szablon do tworzenia cross-platformowych aplikacji mobilnych.

 

Podsumowując ostatni akapit.
Chcąc tworzyć projekt cross-platformowej aplikacji mobilnej w Rider należy wcześniej utworzyć projekt z poziomu Visual Studio, a następnie uruchomić go na Rider.

 

Poniżej umieszczam krótkie zestawienie porównawcze obu środowisk.

Zestawienie IDE

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości, dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu.

Reklamy